Yaseminfm Flatcast Yardım Destek Sitesi
Cookie(Çerez) Kullanımı Grsq

Join the forum, it's quick and easy

Cookie(Çerez) Kullanımı Grsq
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cookie(Çerez) Kullanımı

Cookie(Çerez) Kullanımı Empty Cookie(Çerez) Kullanımı

Mesaj tarafından ender Perş. Haz. 04, 2009 7:07 pm

Forum'da bir arkadaşın sorusu üzerine Cookie kullanımını ve örnek vermek için Uygulamalar bölümünde yazmayı uygun gördüm.
Cookie ile birçok kontrol yapabilirsiniz.Üye girişi yapılırken Beni hatırla seçenekleri gibi birçok kontrol kullanımı cookie ile yapılabilmektedir.Bunları nerelerde kullanacağınız sizin yaratıcılığınıza bağlıdır.Cookie kullanımı aslında oldukça basittir.
İlk önce ziyaretçiye nasıl cookie gönderebiliriz onu görelim.Gönderdiğimiz cookie'nin değerini Merhaba olarak yazalım ve sonra bu değeri alarak ekrana yazdıralım.

Cookie göndermek için :

<%
response.cookies("ASPRehberi")("mesaj")="Merhaba"
response.cookies("ASPRehberi").expires=#01/10/2008#
%>

Şeklinde yapabiliriz.Burada 2 isim ve bir değer kullanılıyor.
2. olarak gönderdiğimiz cookie'nin hangi tarih'de pasif hale geleceğidir.Bunu yazmanız şarttır yoksa gönderme işlemi yapılamaz.Burada Cookie'nin ismini ve .expires komutunu koyduktan sonra bir tarih girilebilir veya "Now() + 2" gibi ne zaman bitmesi gerektiğini belirtebilirsiniz.Bu gönderdiğimiz cookie'yi aynı şekilde alabiliyoruz.

Almak için :
<%
mesaj = request.cookies("ASPRehberi")("mesaj")
%>

Böylece göndermiş olduğumuz cookie'yi alıp bir değişkene bağladık.Sayfanıza

<%
Response.Write mesaj
%>

gibi bir yazdırma işlemi yaparsınız ekrana "Merhaba" diye bir yazı çıktığını görürsünüz.Tabi " lar olmuyacaktır.

Not : Buradaki ("ASPRehberi")("mesaj") isimlerini kendinize göre değiştirebilirsiniz ve belli bir koşulu yoktur.İstediğiniz bir isim koyabilirsiniz.Bu cookie alınırken tam olarak aynı isimleri kullanarak almak zorundasınız.Burada anlattığımız kullanımını yukarıdaki Test Et yazısına basarak görebilirsiniz.
ender
ender
Tam Üye
Tam Üye

Boğa
Mesaj Rep : 537
Doğum tarihi : 26/04/88

Ekstra
Kişisel İleti / Not Defteri:

- Similar topics