Yaseminfm Flatcast Yardım Destek Sitesi
Devletten 14 Filme Destek, 22’sine Ret Grsq
Yaseminfm Flatcast Yardım Destek Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Devletten 14 Filme Destek, 22’sine Ret

Aşağa gitmek

Devletten 14 Filme Destek, 22’sine Ret Empty Devletten 14 Filme Destek, 22’sine Ret

Mesaj tarafından DjMaHurGözLüm Bir Çarş. Haz. 03, 2009 6:39 am

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2006 yılında 14 uzun metrajlı film projesine toplam 3 milyon 444 bin YTL destek verecek. Kurul, başvuruda bulunan 22 projeyi ise değerlendirme kriterleri açısından yetersiz buldu.

Sinema Destekleme Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda destek almaya hak kazanan proje sahipleri arasında Yavuz Özkan, Yusuf Kurçenli, Yeşim Ustaoğlu, Semih Kaplanoğlu, Barış Pirhasan gibi isimler var.

Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema ve Televizyon Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Televizyon ve Sinema Filmleri Yapımcıları, BİR Oyuncular Meslek Birliği, Film Yapımcıları Meslek Birliği ile sinema uzmanları ve bakanlık temsilcisinden oluşan Sinema Destekleme Kurulu, başvuruda bulunan projeleri değerlendirdi. Değerlendirme sonuçları bakanlığın internet sitesinde açıklandı.

Kurul, uzun metrajlı kurmaca filmlerin yapım ve yapım sonrası desteklerine, Haziran ayı itibariyle 8 milyon 400 bin YTL tutarında olan 2006 yılı bütçesinden 3 milyon 444 bin YTL’lik kısmın ayrılmasına, geri kalan tutarın ise daha sonraki toplantıda değerlendirilecek projeler için kullanılmasına karar verdi.

YAVUZ ÖZKAN’IN ‘İNEKLER, İNSANLAR, SONBAHAR’I

Sinema Destekleme Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda, Yavuz Özkan’ın ‘İnekler, İnsanlar, Sonbahar’ adlı filmi 250 bin YTL, Yusuf Kurçenli’nin ‘Karadeniz’e Balad’ adlı filmi 330 bin YTL, Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Pandoranın Kutusu’ adlı filmi ise 270 bin YTL destek alacak.

Semih Kaplanoğlu’nun ‘Yumurta’ filmi 270 bin YTL, Aydın Sayman’ın ‘Şanjan’ filmi 300 bin YTL, Barış Pirhasan’ın ‘Adem’in Trenleri’ filmi 450 bin YTL, Mehmet Eryılmaz’ın ‘Yine Hazan Mevsimi’ filmi 250 bin YTL, Seçkin Yasar’ın ‘Sevgilim İstanbul’ filmi ise 39 bin YTL ile desteklenecek.

İLK UZUN METRAJLI FİLMİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK 5 YÖNETMEN

Kurul kararına göre, destek miktarının 1 milyon 255 bin YTL’si ise ilk uzun metrajlı filmini gerçekleştirecek 5 yönetmene verilecek.

Yapım sonrası başvurularından ise Hasan Yalaz’ın ‘Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi’ adlı projesi, 30 bin YTL ile desteklenecek.

ALTIN PORTAKALLI ULAŞ İNAÇ’IN PROJESİ REDDEDİLDİ

Kurul, başvuruda bulunan 22 projeyi ise değerlendirme kriterleri açısından yetersiz buldu.

Abdullah Oğuz’un, Zülfü Livaneli’nin kitabından uyarlanacak projesi ‘Mutluluk’ ile Altın Portakal Ödüllü yönetmen Ulaş İnaç’ın ‘Mülk’ filmi reddedilen projeler arasında yer alıyor.

İbrahim Sevinç’in ‘Taş Üstü’, Soydaner Uğurlu’nun ‘Çiçeklerin Şarkısı’ ile ‘Cudi’nin Bitmeyen Çilesi’, Ben Hopkins’in ‘Pazar - The Market’, Ümit Elçi’nin ‘Kırık Çember’, Yaşar Seriner’in ‘Kendine Sürgün’, Engin Ayça’nın ‘Suna’ ve Ersin Pertan’ın ‘Cilve’ filmleri reddedilen diğer filmler arasında.

İlk filmini gerçekleştiren yönetmenler kapsamında 10 film, yapım sonrası başvurularından ise 2 film desteklemeye ilişkin kriterler açısından yeterli bulunmayarak reddedildi.

DjMaHurGözLüm
DjMaHurGözLüm
Tam Üye
Tam Üye

Aslan
Yaş : 38
Nerden : İzmir Eski Foca
Mesaj Sayısı : 104
Mesaj Rep : 310
Kayıt tarihi : 31/05/09
Doğum tarihi : 08/08/82
İş/Hobiler : sinema müzik internet spor

Ekstra
Kişisel İleti / Not Defteri:

http://www.maximumfm.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz